Jak podważyć zdjęcie z fotoradaru?

Złe ustawienie fotoradaru, nieczytelne zdjęcie, a nawet stan pogody mogą sprawić, że mandatu nie trzeba będzie płacić.

Na drogach o dopuszczalnej prędkości do 60 km/h fotoradaru należy się spodziewać w odległości od 100 do 200 metrów od znaku. Tam, gdzie można jechać szybciej niż 60 km/h – z wyjątkiem dróg ekspresowych i autostrad – znak ma być ustawiony od 200 do 500 m przed fotoradarem. Zaś na autostradach i drogach ekspresowych ta odległość wynosi od 500 do 700 metrów. Jeśli fotoradar ustawiony jest zbyt blisko znaku, albo poza wyznaczonym przepisami terenem, jest to przesłanka do tego, by odmówić płacenia mandatu.

Dotyczy to również tych fotoradarów, których używa straż miejska. Dodatkowo funkcjonariusze opłacani przez samorząd muszą spełnić jeszcze jeden wymóg. Każdorazowo przed użyciem fotoradaru muszą uzyskać na to zgodę ze strony miejscowego komendanta policji. Zgoda ta musi dotyczyć konkretnego miejsca i czasu, w którym urządzenie będzie uruchamiane. Nie spełnia tego wymogu dokument, w którym szef policji zezwalałby na użytkowanie fotoradaru na terenie całego miasta. Po otrzymaniu „pamiątkowego zdjęcia” od straży miejskiej możemy żądać okazania zgody na użycie fotoradaru w miejscu i czasie, w którym zostaliśmy przyłapani na przekroczeniu prędkości.

Powodem poddania w wątpliwość mandatu wystawionego na podstawie zdjęcia z fotoradaru może być również jego nieprawidłowe ustawienie względem jezdni.

Wskazania fotoradarów można również podważyć ze względu na pogodę. Jest tak jeśli zdjęcie wykonano podczas występowania mgły lub śnieżycy, tak silnej, że uniemożliwia to bezsprzeczne odczytanie numerów rejestracyjnych.

źródło: Wirtualna Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *