Głośniejsze klaksony w Indiach

Autorem artykułu jest Marek Kargol

Przetrwanie podróży w niebezpiecznych warunkach drogowych w dużych miastach Indii wiąże się z posiadaniem szczególnie głośnego klaksonu.  Klakson jest jedyną metodą zapewnienia…

… sobie bezpieczeństwa na drodze, na której inni kierowcy rzadko stosują się do zasad ruchu drogowego. Nawet najlepszy nawigator GPS nie jest w stanie mu w tym dorównać.

 

Audi, niemiecki producent samochodów, zmienia swoje metody produkcji w Indiach, aby sprostać tym wymaganiom. Klaksony oferowane w indyjskich modelach samochodów wyróżniają się dźwiękiem o kilka decybeli wyższym niż zazwyczaj.

Dyrektor przedsiębiorstwa Audi India, Michael Perschke, powiedział gazecie Mint Newspaper, że klakson w Indiach to całkiem odrębna kategoria produktu. „Europejski klakson przetrwałby w Indiach może tydzień lub dwa. Przeciętny kierowca w Bombaju korzysta z klaksonu codziennie tyle samo, co Niemiec w skali roku.”

Z tego powodu klaksony te są nie tylko głośniejsze, lecz również bardziej trwałe tak, aby mogły sprostać potrzebie ciągłego trąbienia na drogach w Indiach. Klaksony są testowane non-stop przez dwa tygodnie, aby upewnić się, czy spełniają lokalne wymogi.  Nowe klaksony są gwarancją, że obok dobrze rozwijającego się rynku motoryzacyjnego w Indiach królują też i same auta.

 

Prowadzenie samochodu w Indiach może być na początku przerażającą perspektywą. Tyle ruchu na drodze, tyle hałasu i zanieczyszczeń, po prostu chaos. Ale nie poddawaj się. Prowadzenie w dużych miastach jest jak żonglowanie piłami tarczowymi – jak już złapiesz rytm, połowa roboty będzie za Tobą, lecz jeden mały błąd i może być nieciekawie.

Rytm jest tu kluczowy. Jeśli masz możliwość, to postaraj się stopniowo przyzwyczaić do jazdy w miastach.  Koncentruj się na tym, co dzieje się przed Tobą. Niepisaną zasadą zdaje się być, że kierowcy jadący z tyłu dostosowują się do Ciebie. Większość kierowców jadących przed Tobą zakłada, że obserwujesz, co robią. Mogą nagle wyjechać na drogę, skręcić znienacka lub po prostu stanąć na środku ulicy, gdyż dojechali już na miejsce. Nie zakładaj, że pasy ruchu cokolwiek znaczą.

Autobusy również stanowią zagrożenie. Zjeżdżają nagle do krawężnika, żeby wysadzić pasażerów lub przyłączają się nagle do ruchu. Wystarczy, że tylko zwolnią w trakcie jazdy, a pasażerowie mogą zdecydować się z nich wyskoczyć lub do nich wsiąść. Uważaj też na wozy i riksze. Niektóre z nich przewożą bardzo duże towary lub bardzo długie pakunki, które mogą stanowić zagrożenie dla ruchu drogowego. Autoriksze zawsze są w pośpiechu i zazwyczaj pędzą jak szalone po zatłoczonych drogach. Piesi mogą się pojawiać wszędzie i w każdej chwili. Dotyczy to również krów, świń, psów i innych zwierząt. Musząc zwracać uwagę na wszystkich użytkowników dróg, warto zaopatrzyć się w nawet najtańszy nawigator GPS, aby przynajmniej nie martwić się o trasę swojej podróży!

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *