Czy warto „gazować” auto?

Wzrost cen na stacjach paliw, zachęca kierowców do montażu w samochodzie instalacji gazowej. Jednym z głównych argumentów przeciwników LPG jest szybsza eksploatacja auta. Czy słusznie?

Podstawową zaletą tankowania gazu jest jego cena. Średnia cena za litr Pb95 w województwie mazowieckim to 5,61 zł, zaś za LPG to 2,86 zł. Różnica mówi sama za siebie, wynosi prawie 50%. Do tego dochodzi jeszcze aspekt ekologiczny. Spaliny z LPG są po prostu czystsze niż te z benzyny.

Tyle zalety, a co z wadami? Na pewno jednym z mankamentów jest utrata mocy samochodu, choć przy co raz lepszych instalacjach dla przeciętnego kierowcy mniej zauważalna. Do tego dochodzi wyższa temperatura silnika, co za tym idzie wymiana uszczelki pod głowicą. Ponadto zmniejsza się powierzchnia naszego bagażnika, wszak gdzieś trzeba umieścić butlę z gazem. Dodatkowo trzeba pamiętać, że auto spala o około 15% więcej gazu niż benzyny. Mają instalację gazową czeka nas droższe badanie techniczne, a także wymiana filtra gazu. Częściej wymienia się również świece oraz przewody zapłonowe. Wśród wielu przeciwników samochodów na gaz panuje opinia, że zasilane w ten sposób pojazdy szybciej się psują. Tymczasem bardzo ważny jest sposób montażu, jeżeli instalacja robiona jest przez wyspecjalizowanych mechaników nie powinno być problemów. Oczywiście są samochody, w których nie jest wskazany montaż LPG, ale o tym powinien nas poinformować odpowiedni fachowiec.

Teoretycznie wad wydaje się być sporo, z drugiej strony zalety są niepodważalne. Z pewnością przed montażem instalacji gazowej w samochodzie należy rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”. Skonsultować się z osobami, które posiadają auta zasilane LPG, a także ze specjalistami w tej dziedzinie. Wówczas na spokojnie możemy podjąć tą strategiczną decyzję dotyczącą naszego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *