Amortyzatory gazowe, czy olejowe?

W życiu każdego chyba kierowcy przychodzi taki moment, że trzeba wymienić w samochodzie amortyzatory. Wówczas pojawia się pytanie postawić na gazowe, czy olejowe?

Zacznijmy od pewnego szczegółu. Szczegółu jednak bardzo istotnego w całej tej rozterce. Stricte gazowe amortyzatory nie istnieją. Amortyzatory gazowe, o których często mówią mechanicy, czy też sprzedawcy to w rzeczywistości gazowo-olejowe. Do rzeczy, amortyzatory gazowo-olejowe zbudowane są w następujący sposób, gaz rozdzielony jest tłokiem, który nie powoduje pienienia się oleju.

Co daje taki amortyzator? Samochód jest bardziej usztywniony, co bezsprzecznie wpływa na jego prowadzenie. Ponadto jest większa przyczepność kół, ponieważ gaz dopycha koła do asfaltu. Co więcej amortyzatory gazowo-olejowe są bardziej wytrzymałe, w olejowych dochodzi do pienienia się oleju przez co traci swoją skuteczność. Zdarzają się jednak amortyzatory olejowe, które są znacznie twardsze od gazowych (skrót myślowy), wszystko zależy od gęstości oleju. Amortyzatory olejowe przede wszystkim są starsze technologicznie, co powoduje, że ich cena jest niższa. Dodatkowo amortyzatory gazowo-olejowe dzieli się na nisko i wysokociśnieniowe. Im wyższe ciśnienie tym szybsza praca, czyli idealny amortyzator do sportowego auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *