Polska jedzie na gazie

Aż 200 tys. polskich kierowców w 2011 roku postawiło na instalacje gazowe w swoich samochodach. Łącznie po naszych drogach jeździ już 2,5 mln aut napędzanych płynnym paliwem. Analitycy spodziewają się, że rosnące ceny benzyny wpłyną na jeszcze większe zainteresowanie montażem instalacji LPG, zwłaszcza że Ministerstwo Finansów nie planuje podniesienia stawek akcyzy na autogaz.

Szacuje się, że w Europie jest około 6 mln aut napędzanych płynnym paliwem. Zwolennikami autogazu są Holendrzy, Włosi, Belgowie, a także Brytyjczycy. Zlecone przez Parlament Europejski badania wskazują, że w 2020 roku udział aut napędzanych gazem (LPG i ziemnym czyli CNG) wzrośnie do 20 proc. (w 2009 roku było to 2 proc.) W krajach zachodnich czynnikiem, który najbardziej przekonuje kierowców do tego rozwiązania są przede wszystkim czynniki ekologiczne. W Polsce kryterium wyboru instalacji gazowej są czynniki ekonomiczne, jednak o zaletach alternatywnego zasilania samochodu gazem propan-butan przekonują znani Polacy jak np. Mariusz Pudzianowski, Jan Tomaszewski czy Sidney Polak.

Jednak żeby móc zaoszczędzić najpierw trzeba zainwestować. Cena instalacji LPG zależy od silnika do jakiego ją montujemy. Koszt inwestycji w instalację jest wprost proporcjonalny do ilości cylindrów w samochodzie oraz jego zaawansowania technologicznego. Cena montażu najczęściej waha się od 2000 zł do nawet 5000 zł. Warto tu nadmienić, że droższe ale i bardziej zaawansowane technicznie instalacje LPG automatycznie przełączają się z benzyny na gaz w momencie uzyskania przez silnik odpowiedniej temperatury i prędkości obrotowej, co jest wygodniejszym rozwiązaniem. Nie ma wtedy konieczności ręcznego przełączania zasilania z benzyny na LPG. Czas zwrotu poniesionego nakładu pieniędzy na montaż instalacji zależy od liczby przejechanych kilometrów. Przy standardowej eksploatacji samochodu i przejechaniu kilkunastu tysięcy kilometrów, koszt powinien zwrócić się zaledwie w ciągu roku.

Wielu kierowców obawia się o bezpieczeństwo związane z montażem instalacji gazowej. To mit, bo w przypadku prawidłowo użytkowanych i serwisowanych instalacji nie odnotowano żadnych wypadków takich jak np. wybuch. Badania ADAC dowodzą, że rozerwanie zbiornika nie jest możliwe, a w czasie wypadku do zapalenia pojazdu dochodzi dużo częściej z powodu rozlanej benzyny.

„Aby mieć stuprocentową pewność i niezachwine poczucie bezpieczeństwa trzeba po prostu wybierać instalacje gazowe renomowanych firm, posiadający niezbędne certyfikaty i dobre parametry. Warta polecenia jest najnowsza w ofercie firmy samochodowa instalacja gazowa Zenit PRO-dostępna na rynku od września 2011 roku” – mówi Anna Kaminik – Michalczak, Kierownik Marketingu z firmy AGCentrum z Radomia.

Rosnąca popularność LPG w Polsce ma odzwierciedlenie nie tylko w ilość montowanych instalacji w autach, ale też wpływa na profesjonalizację branży. W Polsce są dostępne coraz bardziej zaawansowane technologie, wiele warsztatów szkoli swoich pracowników z technik montażu. Powstają też inicjatywy branżowe. Najnowszą z nich jest pierwszy w Polsce Klaster Autogazu LPG, CNG, LNG. Powołanie rzadko spotykanej u nas wspólnoty przedsiębiorców stwarza możliwości w zakresie pozyskania funduszy na rozwój branży LPG i CNG w Polsce, na czym wszystkim firmom związanym z tym sektorem z pewnością zależy. Polski Klaster Autogazu będzie uczestniczyć w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka Działanie 5.1.

„Auto Gaz Centrum jest jednym z inicjatorów powstania klastra, ponieważ chcemy rozwijać branżę i zmienić jej postrzeganie wśród Polaków. Wśród planów działania klastra są profesjonalne badania polskiego rynku autogazu. Będziemy też prowadzić liczne działania na rzecz upowszechniania stosowania paliw gazowych do celów transportowych. Bardzo ważnym planem jest stworzenie dokumentacji modelu krajowej infrastruktury do tankowania samochodów gazem ziemnym” – dodaje Anna Kaminik-Michalczak.

Wygląda więc na to, że LPG i CNG ma przed sobą dobre lata w całej Europie także w Polsce. Tym bardziej, że słabnąca złotówka i rosnące podatki oraz ceny ropy mogą wywindować ceny benzyny na stacjach benzynowych do poziomów ponad 6 zł za litr. W takiej sytuacji, tankowanie samochodu niemal dwukrotnie tańszym paliwem jakim jest np. LPG, pozwala na szybki zwrot z inwestycji w montaż instalacji. Wobec profesjonalizacji serwisów montujących instalacje gazowe, nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo instalacji o czym przekonuje się coraz większa rzesza zmotoryzowanych Polaków.

źródło: informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *